Parteneriate strategice

Datorită unor acorduri de colaborare pe care Școala Profesională nr.7 din Chișinău le are semnate cu mai multe întreprinderi din țara noastră, dar și de peste hotare, în ultimii ani baza tehnico-materială a instituției a fost consolidată / îmbunătățită cu mai  multe echipamente tehnice care au și dus, într-un final, la sporirea calității procesului de instruire practică a elevilor noștri, or promovarea calității în educație a devenit un deziderat după care se conduce atât echipa managerială, cât și corpul didactic al școlii.  Unul dintre partenerii noștri de nădejde este și Compania Teplo-Import Moldova, specializată în furnizarea pe piața moldovenească a unor utilaje și accesorii de înaltă calitate pentru sistemele de încălzire și aprovizionare cu apă, ventilație etc, companie, care de-a lungul timpului, a pus la dispoziția elevilor noștri de la meseria Lăcătuș-instalator tehnică sanitară mai multe echipamente, instalații  pentru buna desfășurare a instruirii practice.  Această companie furnizează pe piața R.Moldova și echipamente ( țevi, fitinguri din polipropilenă)  produse de Compania WAVIN-EKOPLASTIK ( Republica Cehă), managerul zonal a cărei, dna Tatiana Bubencikova și consultantul tehnic al acestei prestigioase companii europene , dl Pavel Malîșko, s-au aflat astăzi, 5 martie 2019, într-o vizită de documentare în instituția noastră de învățământ, fiind însoțiți de dl Vladimir Fiodorov, directorul Companiei Teploimport Moldova, și dl Igor Dercaci, managerul companiei.

Dl Mihai Guler, directorul adjunct al școlii, i-a familiarizat pe oaspeți cu oportunitățile oferite de partenerii noștri locali și europeni în pregătirea tinerilor specialiști în domeniul construcțiilor, mulțumindu-le de suportul considerabil oferit de ei în procesul educațional.